Пам’ятка для батьків «Профілактика скарлатини»

Скарлатина – інфекційне захворювання, яке визване токсикогенними β-гемолитичними стрептококами групи А.

Джерело інфекції – хвора дитина, або доросла людина. Збудник захворювання знаходиться у слизові ротової порожнини, носоглотці.

Механізм передачі –крапельним шляхом, під час прямого контакту з хворим

Інкубаційний період – від 3 до 7, рідко до 11 днів.

Ознаки –температура, ангіна, малиновий язик, регіональні лімфатичні вузли збільшені, блювання, висипання на тілі ( на внутрішніх поверхнях стегон, внизу живота тощо).

Профілактика – своєчасна діагностика, ізолювання хворого, виконання карантинних термінів (карантин – 7 днів, якщо хворий залишається вдома, то карантин на контактних з ним дітей накладається на 7 днів з початку закінчення гострого періоду, тобто після 10-го дня), провітрювання та прибирання приміщення у відповідності до карантинних вимог.

ПАМ'ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ

"КІР"

Кір – небезпечне вірусне захворювання Саме ця інфекція є однією із основних причин дитячої смертності у світі.
Як можна заразитись кором

Вірус дуже швидко поширюється – він передається при розмові, кашлі, чханні чи будь-якому тісному контакті з хворим. Як тільки у людини з’являються перші ознаки вірусу – вона вже поширює інфекцію. Інкубаційний період триває від 7 до 17 днів.

При цьому інфекція дуже швидко поширюється, тож з потоком повітря вірус може навіть поширитись у сусідні приміщення, наприклад через вікна, вентиляцію тощо.

Симптоми у дітей і дорослих

Найчастіше кором хворіють діти та підлітки, однак, якщо щеплення не було, то заразитись може і дорослий.

Перші тривожні ознаки небезпечного вірусу – людина стає млявою, у неї порушується сон, знижується апетит. Пізніше з’являється нежить та кашель, а також підвищується температура.

Однак, вже через кілька днів температура знижується, а от кашель та нежить не проходять, а навпаки посилюються. В цей період в людини стають чутливими очі, важко дивитись на світло, інколи доходить до запалення ока (кон’юнктивіт). Часто ці симптоми можна сплутати зі звичайною застудою чи грипом. При цьому на внутрішній стороні щік, а іноді й губ, вже з’являються дрібненькі цятки. Це вже одна із основних ознак, що в хворого таки кір.

Вже на 4-5 день після перших симптомів температура знову підвищується до 39-40 градусів, а на шкірі з’являється дуже помітний висип червоних цяток. У цей момент посилюється нежить, набрякають повіки та все обличчя.

До симптомів може додатись ще й пронос. Також може посилитись головний біль, інколи хворі навіть непритомніють.

Якщо хвороба проходить без ускладнень, то вже до тижня часу хворому має стати краще. Тоді у людини нормалізується температура, проходять кашель та нежить, а верхній шар шкіри, на якій був висип, починає відлущуватись.

Ускладнення

Цей вірус небезпечний ще й ти тим, що ускладнення після хвороби можуть бути не безпечнішими за саму недугу. Інфекція сильно понижує імунітет, і організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції.

Ускладнення можуть торкнутись і дихальної системи — це пневмонія, бронхіт. Також часто після перенесення вірусу може виникнути запалення середнього вуха, часто це трапляється у маленьких дітей.

Кір наносить відбиток і на нервову систему, в деяких випадків може призвести до енцефаліту (запалення головного мозку).

Профілактика

Як переконують медики, найбільш дієвим захистом від кору є вакцинація. Її колять дитині у 12 місяців та 6 років.

“У країнах, де вакцинація від кору охоплює більшість населення, люди перестають хворіти на кір. І неприйнятною є ситуація, коли в час доказової медицини, лікарі чи інший медичний персонал відмовляє молодих батьків від щеплення дітей. Вважаю, що це своєрідний медичний злочин”, – заявила заступник Міністра охорони здоров’я Оксана Сивак.

Вона також запевнила, що вакцина проти кору “безпечна, надійна та ефективна”. Адже цю вакцину використовують не лише в Україні, але і в багатьох інших європейських країнах.

Дії у разі виявлення перших симптомів кору

· Терміново звернутися за медичною допомогою, викликавши лікаря, та обов'язково дочекатися його прибуття.

· Не слід самостійно вести хворого у лікарню, оскільки він є джерелом інфекції.

· До приходу лікаря слід ізолювати хворого в окремій кімнаті, яка має бути чи­стою, добре провітрюватися.

· Обов'язково повідомити лікарю про всі можливі контакти хворого на кір за останні 10-20 днів.

· Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.

· Навчити хворого при нападах кашлю, нежитю прикривати ніс і рот носовою хустинкою чи серветкою, часто мити руки милом.

· Слід забезпечити хворого індивідуальними речами побуту (окремий посуд, засоби гігієни та інше).

· У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.

· Особам, що контактують з хворим на кір, слід використовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання, наприклад, маску чи марлеву пов'язку, які варто змінюва­ти через дві і чотири години відповідно.

· Чітко дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування хворого на кір та про­ведення заходів специфічної та неспецифічної профілактики щодо контактних осіб.

Пам’ятка батькам по профілактиці туберкульозу.

Туберкульоз – це інфекційна, соціально небезпечна хвороба, яка вимагає тривалого (від 6–8 місяців і більше, інколи все життя) комплексного лікування та реабілітації хворих.
З початку 90-х років 20-го століття зафіксована несприятлива тенденція в епідеміологічній ситуації по туберкульозу в Україні та інших країнах. Серед померлих від інфекційних хвороб туберкульоз займає перше місце і складає 63,3%. В останні роки туберкульоз все більше розповсюджується серед дітей. Останнім часом із року в рік збільшується кількість померлих від туберкульозу дітей.
В сучасних умовах росту захворюваності на туберкульоз важливим є його раннє виявлення у дітей, тому актуальним є проведення туберкулінодіагностики серед дітей та підлітків.
Уявіть собі, що буде з нашими дітьми, якщо відмовитися від туберкулінових проб. Це означає, що вони не будуть своєчасно направлені на консультацію в тубдиспансер, вони не отримають профілактичного лікування (що є обов’язковим при наявності факторів ризику). Без належної уваги туберкульозне інфікування прогресуватиме, що призведе до інвалідності чи до того, що врятувати життя дитини буде неможливо. Пам’ятаємо, що інвалідність тяжкого ступеня внаслідок захворювання вплине на якість спілкування з іншими дітьми, можливість навчання, вибір професії. Тобто інвалідність безпосередньо відобразиться на всіх аспектах медичної та соціальної реабілітації дитини. Тому батьки, відмовляючись від проби Манту, роблять помилку, не думають про майбутнє своєї дитини.
Туберкулінодіагностика – не лише безальтернативний метод виявлення туберкульозу на ранній стадії туберкульозної інтоксикації. Ця методика дає можливість (нам, як спеціалістам) належним чином оцінити рівень та динаміку первинного інфікування туберкульозом.
Реакції на введення туберкуліну можуть бути такими. Місцева (або ін’єкційна) характеризується виникненням на місці введення туберкуліну змін у вигляді припухлості, почервоніння чи навіть пухирців. Загальна реакція: може бути головний біль, підвищення температури тіла, біль у суглобах і м’язах, інші прояви – від незначних до чітко виражених. Ці реакції не повинні лякати батьків, вони всі минають без негативних наслідків для здоров’я дитини, але це є приводом для обов’язкового поглибленого обстеження дитини у фтизіатра й отримання належного профілактичного лікування.
У вакцинованих при народженні дітей імунітет зберігається протягом 5-7 років. Тому діти у віці 7 років з негативними туберкуліновими пробами підлягають ревакцинації вакциною БЦЖ . Туберкулінодіагностика у дітей у віці 7 років є єдиним методом за допомогою якого вирішується необхідність у проведенні ревакцинації вакциною БЦЖ.
Шановні батьки, пам’ятаймо, що наші діти вже 15-й рік живуть в умовах епідемії, причому туберкульоз віднесено до особливо небезпечних інфекцій поряд із чумою, холерою та багатьма іншими інфекціями. Тому полеміки щодо необхідності проведення туберкулінодіагностики, як основного засобу діагностики туберкульозної інфекції, не повинно бути.

ПАМ’ЯТАЙТЕ ! Хворобу легше попередити, ніж вилікувати.

Ротавірусна інфекція ( Ротавірус, шлунковий грип)

Ротавірусна інфекція – інфекційне захворювання , причиною якого є ротавірус . Інші назви – РІ, ротавіроз, ротавірусний гастроентерит, кишковий грип, шлунковий грип. Збудник ротавірусної інфекції – вірус із загону ротавірусів (лат. Rotavirus). Інкубаційний період інфекції – 1-5 днів. Ротавірус вражає як дітей, так і дорослих , але у дорослої людини, на відміну від дитини, захворювання протікає в легшій формі. Хворий стає заразним з першими симптомами ротавірус і залишається заразним до кінця прояву ознак захворювання ( 5-7 днів). Як правило, через 5-7 днів настає одужання, організм виробляє стійкий імунітет до ротавірусу і повторне зараження відбувається дуже рідко. У дорослих з низьким рівнем антитіл симптоми захворювання можуть повторитися.

Як передається ротавірусна інфекція

Шлях передачі ротавірусу зазвичай через харчі (через немиті продукти, брудні руки). Заразитися ротавірусною інфекцією можна самими різними шляхами, наприклад, через інфіковані продукти харчування, насамперед молочні ( через специфіку їх виробництва). Ротавіруси прекрасно себе почувають в холодильнику і можуть жити там багато днів, хлорування води їх не вбиває. Ротавіруси почуваються спокійно і в святій воді. У дітей у віці від 1 року і старше ротавірус може з’явитися при відвідуванні ясел, дитячих садків і шкіл, оскільки в новій обстановці інші віруси і мікроби , ніж в домашній обстановці або в колективі, де дитина перебувала довгий час. Можна віднести цю інфекцію і до «хворобам брудних рук». Крім того, оскільки ротавіруси викликають запалення і дихальних шляхів, вони, подібні до вірусів грипу, поширюються повітряно - крапельним шляхом– наприклад, при чханні.

Ротавірусна інфекція зустрічається як спорадично ( окремі випадки захворювання), так і у вигляді епідемічних спалахів. Характер захворюваності носить чітко виражений сезонний характер. У Росії до 93 % випадків захворювання відбувається в холодний період року (з листопада по квітень включно). Вірус проникає в слизову оболонку шлунково – кишкового тракту. В основному вражається слизова тонкої кишки. Ротавірусна інфекція вражає шлунково -кишковий тракт, викликаючи ентерит (запалення слизової оболонки кишечнику), звідси і характерні симптоми ротавіруса.

Симптоми ротавірусної інфекції у дітей

Виділяється інкубаційний період ( 1-5 доби), гострий період ( 3-7 діб, при важкому перебігу хвороби – більше 7 діб ) і період відновлення після хвороби (4-5 діб).

Для ротавірусної інфекції характерний гострий початок – блювота, різке підвищення температури, можливий пронос, часто і дуже впізнаваний стілець – у перший день рідкий жовтий, на другий, третій день сіро – жовтий. Крім того, у більшості хворих з’являється нежить, почервоніння в горлі , вони відчувають біль при ковтанні. У гострий період відсутній апетит, спостерігається стан занепаду сил. Багаторічні спостереження показали, що найбільші спалахи захворювання виникають під час або напередодні епідемії грипу, за що воно отримало неофіційну назву – « кишковий грип». Кал і сеча дуже подібні за ознаками з симптомами гепатиту (світлий кал, темна сеча, іноді з пластівцями крові).

Часто ротавірусна інфекція у дитини проявляє себе такими симптомами та ознаками по порядку: дитина прокидається млявою , примхливою, її нудить вже зранку, можлива блювота навіть на голодний шлунок. Можлива блювота зі слизом. Апетит знижений, після їжі неодноразово рве зі шматочками неперетравленої їжі, блювота починається і після пиття рідини в кількості більше 50 мл. Починає підвищуватися температура і до вечора термометр може показати вже більше 39 градусів за Цельсієм. При зараженні ротавірусною інфекцією температура стійко підвищена і “збити” її важко , триматися підвищена температура може до 5 днів. До симптомів приєднується рідкий стул, частіше жовтого кольору з неприємним запахом, при цьому може боліти живіт. У малюків, які ще не можуть пояснити , що у них щось болить , ознакою болі є плач і бурчання в животі. Дитина стає плаксивою і дратівливою, худне ” на очах” , з другого дня захворювання з’являється сонливість. При правильному лікуванні всі симптоми ротавірусної інфекції проходять через 5-7 днів і настає повне одужання , рідкий стул може триматися трохи довше.

Інтенсивність прояву симптомів ротавірусної інфекції , важкість і тривалість захворювання різні . Симптоми ротавірусу дуже схожі на ознаки інших, більш важких захворювань , наприклад отруєння, холери або сальмонельозу, тому в разі підвищення температури у дитини, появи нудоти або рідкого стулу негайно викличте додому лікаря з дитячої поліклініки. При болях у животі викликайте швидку допомогу, до приходу лікаря знеболюючі препарати дитині не давати!

Лікування ротавірусної інфекції у дітей

Препаратів, що вбивають ротавірус не існує, тому лікування ротавірусної інфекції симптоматичне і спрямоване на нормалізацію водно -сольового балансу, порушеного при блювоті і проносі і на запобігання розвитку вторинної бактеріальної інфекції. Основною метою лікування є боротьба з результатами впливу інфекції на організм: дегідратацією, токсикозом і пов’язаними з ними порушеннями серцево – судинної та сечовидільної систем.

При появі симптомів шлунково – кишкового розладу ні в якому разі не давати дитині молоко і молочні, навіть кисло -молочні продукти, в тому числі кефір і сир – це відмінне середовище для росту бактерій.

Апетит у дитини знижений або відсутній, змушувати дитину їсти не слід, дайте їй випити трохи киселю (домашнього, звареного з води, крохмалю та варення) , можна попоїти курячим бульйоном. Якщо дитина не відмовляється від їжі, можна погодувати її рідкою рисовою кашею на воді без масла ( трохи підсолодити ). Головне правило – давати їжу або пиття маленькими порціями з перервою, щоб запобігти блювотний рефлекс.

У першу чергу при лікуванні застосовується регидратационная терапія, може призначатися прийом сорбентів (активоване вугілля, cмекта, Аттапулгіт). У дні з сильною блювотою або проносом потрібно заповнити об’єм рідини і солей, вимитих з рідким стулом і блювотними масами. Для цього 1 пакетик порошку регідрону розчиняємо в літрі води і даємо дитині пити по 50 мл кожні пів -години поки вода не закінчиться. Якщо дитина спить і пропускає питво розчину, будити не потрібно, почекайте, коли прокинеться, але обсяг води більше 50 мл не давайте (може вирвати).

Профілактика ротавірусної інфекції

В якості ефективного засобу проти ротавірусу ВООЗ рекомендує проведення профілактичної вакцинації.

Для специфічної профілактики ротавірусу на даний момент існує дві вакцини , які пройшли клінічні випробування.Обидві приймаються орально і містять ослаблений живий вірус. Ротавірусні вакцини в даний час доступні тільки в Європі та США .

Неспецифічна профілактика полягає в дотриманні санітарно -гігієнічних норм (миття рук , використання для пиття тільки кип’яченої води).

Обережно: Гепатит А!

Профілактика вірусного гепатиту А у дітей

Джерелом інфекції при вірусному гепатиті А є хвора людина як з жовтушними (типовими) так і безжовтушними (атиповими) формами захворювання. Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворого, предмети побуту та брудні руки. Для цієї хвороби характерна сезонність (весняно-осіння). Найбільш чутливі до вірусу гепатиту А – діти. Інкубаційний період (період від моменту потрапляння вірусу в організм до появи перших клінічних проявів) складає – 7-50 днів (в середньому 15-45 днів).

Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це гостре інфекційне захворювання з фекально-оральним механізмом передачі та переважним ураженням печінки і шлунково-кишкового тракту.

Симптоми Гепатит А характеризується циклічним перебігом, помірними симптомами інтоксикації, швидкоминучими порушеннями функції печінки та доброякісним перебігом. У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,5° С протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі, загальне нездужання (по типу грипоподібного стану). Характерна поява наступних клінічних симптомів: погіршення апетиту, нудота, іноді блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер`ї. цей період захворювання називається переджовтушним та триває від 4 до 7 днів. Жовтяничний період проявляється жовтушнiстю склер, слизових оболонок та шкіри. Можливе свербіння шкіри. Колір сечi стає усе більше темним (кольору міцного чаю, пива), випорожнення – безбарвними. З появою жовтяниці ряд симптомів переджовтяничного періоду слабшає й у значної частини хворих зникає, а загальний стан та самопочуття покращуються. Температура тіла нормалізується. Через 10-21 день (залежно від тяжкості захворювання) дитина одужує.

Загострення та рецидиви спостерігаються у 2-5% хворих. Затяжний перебіг хвороби зазвичай пов`язаний із супутніми захворюваннями, порушенням режиму та впливом інших шкідливих чинників. Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.

Профілактика гепатиту А

Профілактика гепатиту А поділяється на два типи: специфічна та неспецифічна.

Специфічна. До специфічної профілактики відноситься вакцинація дітей у вогнищі інфекції. При проведенні даної профілактики слід враховувати той факт, що вироблення імунітету після вакцинації займає як мінімум 2 тижні (як максимум - 4 тижні), тому в деяких випадках, які потребують негайної захисту, може бути використана імунізація нормальним людським імуноглобуліном, тобто пасивно набутими антитілами до вірусу гепатиту А, тривалість дії яких становить не більше 2 місяців. Якщо потрібна швидка захист, але передбачається тривале знаходження в регіоні з високою захворюваністю, рекомендується одночасне введення імуноглобуліну і вакцини. Імуноглобулін може бути використаний і в разі необхідності профілактики гепатиту А у дітей молодше 2 років. Вакцинація проти вірусного гепатиту А дозволена дітям старше 3-ьох років.

Вакцинація

Сьогодні створені досить ефективні вакцини, що захищають від гепатиту А. Ці вакцини являють собою вбиті віруси гепатиту А. Вакцина вводиться двократно з інтервалом 6-12 місяців. Використовуються наступні вакцинні препарати: Хаврікс 720 (дитяча), виробництва Бельгії; Авакс (Франція), ГЕП-А-ін-ВАК (Росія), Вакта, США. Введення вакцини стимулює вироблення антитіл у високому титрі, що надійно захищає від інфікування гепатитом А як дітей, так і дорослих. Тривалість захисту за допомогою вакцинації не менше 6-10 років.

Щеплення від гепатиту А показані: дітям, які раніше не хворіли на гепатит А, та відносяться до групи осіб з підвищеним ризиком інфікування; особам, які прямують у райони з високим рівнем передачі гепатиту А (туристи, контрактники, військовослужбовці); вихователі і персонал дитячих дошкільних установ;

Неспецифічна профілактика вірусного гепатиту А, зводиться до раннього виявлення та ізоляції хворих, заключної дезинфекції в осередку інфекції. Так, особи, які контактували з хворими, підлягають медичному обстеженню протягом 35 днів на предмет виявлення ранніх симптомів хвороби. У дитячих закладах установлюють карантин на 35 днів, протягом 2-х місяців після останнього випадку захворювання на гепатит А не проводять планових щеплень.

Прості правила, які убезпечать вашу дитину

1. Використовувати для пиття лише перекип`ячену воду (воду кип'ятити не менше 10 хв., дати відстоятися), бутильовану.

2. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.

3. Строго дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.

5. Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря!

Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.

Кiлькiсть переглядiв: 2470

Коментарi

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Березень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031