Вікові особливості дітей 3 року життя

Третій рік життя - важливий етап психічного і фізичного розвитку дитини. Інтенсивність темпу фізичного розвитку порівняно з першим і другим роками життя дещо уповільнюється. Зміцнюється організм дитини, удосконалюється та стабілізується нервова система, розвивається руховий апарат. Рухи стають упорядкованішими, координованішими, складнішими, якіснішими. Підвищення витривалості нервової системи призводить до збільшення періоду неспання. Маса тіла протягом третього року життя в середньому зростає на 2 - 2,5 кг, зріст збільшується на 7-8 см.

Провідна діяльність дітей цього віку - предметно - маніпулятивна гра. Важливим є також опосередковане грою спілкування з дорослими людьми (не тільки з батьками, але й з вихователями та старшими дітьми).

Цьому періоду притаманні:

- активна спрямованість на виконання дій без допомоги дорослого, прості форми виявлення самостійності, початок усвідомлення власного «Я», зародження самосвідомості;

- подальший розвиток наочно-дієвого мислення і поява елементарних видів мовленнєвих суджень про навколишній світ;

- утворення нових форм стосунків між дітьми, поступовий перехід від ігор поряд з іншими малюками та ігор на самоті до спільної ігрової діяльності;

- виникнення паростків сюжетно-рольової, поява простих сюжетів, в яких діти відтворюють дії близьких людей, та прагнення виконувати певну роль у грі, початок (використання предметів-замінників);

- ускладнення та урізноманітнення діяльності, поява образотворчої та конструктивної, елементарної навчальної та паростків трудової діяльності, формування нових потреб та інтересів;

- швидке збільшення словникового запасу, оволодіння граматичною будовою мови, зміна ролі власної мови, яка, крім засобу спілкування, стає регулятором поведінки відповідно до поставлених самою дитиною запитань «Чому?», «Коли?», «Де?», «Що це?», «Навіщо?»;

- ускладнення почуттів до навколишніх людей (любов, прихильність, співчуття, симпатія) та поява почуттів, пов'язаних із виконанням діяльності (задоволення, гордість за досягнення, обурення при невдачі, радість від похвали), на базі яких закладаються почуття самоповаги та самолюбства;

- розвиток психічних процесів (сприйняття, відчуття, пам'яті, мислення, уваги), розширення кола об'єктів та їх властивостей, що зацікавлюють дитину, виникнення передумов для розуміння символів (букв, цифр), створення образів;

- активне прагнення до ознайомлення з властивостями предметів (колір, форма, розмір тощо), під час якого дитина починає порівнювати їх один з одним, набуває здатності прогнозувати зміни, викликані її діями;

- початкове виникнення статевої ідентифікації, усвідомлення того, що «я - хлопчик», «я - дівчинка» і відповідне дотримання правил поведінки;

- виникнення суперечності між потребою дитини в самостійності, прагненні бути «як дорослий» та її реальними фізичними та психічними можливостями або системою стосунків між нею та дорослим, яка може загостритись і призвести до виникнення негативізму, упертості.

Основні завдання педагога по роботі з дітьми 3 року життя

• Задовольнити потребу дітей в емоційному спілкуванні з дорослими, яке супроводжується предметно-ігровою діяльністю, формувати практичний досвід спілкування з іншими дітьми.

• Забезпечити умови для насиченого мовленнєвого діалогічного контакту, що сприятиме розширенню та удосконаленню пасивного та активного словників.

• Сприяти розвитку самостійності, надавати можливість для формування навичок самообслуговування при забезпеченні помірної та доцільної допомоги.

• Піклуватися про наявність та активне використання дітьми різноманітного обладнання для розвитку зорових, слухових, дотикових, кінестетичних та інших видів відчуттів і сприймань, фонематичного та музичного слуху.

• Помічати успіхи дитини, схвалювати її досягнення.

• Створити належні умови для зміцнення та збереження здоров'я дітей, забезпечити наявність простору для пересування дитини в груповій кімнаті та обладнання для розвитку основних рухів.

• Стимулювати формування почуттів (самоповаги, впевненості, захищеності, любові до ближнього, дружби, бережливого ставлення до природи, речей, радості від краси та чистоти, гордості та сорому, турботи, вдячності, задоволення від досягнень, творів мистецтва, музики, танцю тощо).

• Виховувати бажання виконувати прості трудові дії, зацікавлене ставлення та повагу до праці дорослих.

• Розвивати культуру мислення, увагу, пам'ять, позитивні почуття, пов'язані з інтелектуальною діяльністю, слуханням творів художньої літератури.

• Підтримувати дитячу допитливість, спостережливість, пізнавальну активність.


Вікові особливості дітей 4 року життя

Діти 3-4 років стають більш рухливими і допитливими, збагачуються їх мовні можливості, розвивається уява, зростає почуття контролю і відповідальності. Діти залюбки вчаться, оволодівають світом навколо себе; їх допитливість проявляється у численних питаннях «Чому?». Діти на цій стадії починають ідентифікувати себе з людьми, чию роботу ї характер вони здатні розуміти і високо цінувати. Бажання робити «як дорослі» задовольняється у грі, в якій малята за допомогою фантазії моделюють, відтворюють соціальну реальність, приміряють на себе дорослі ролі, беруть відповідальність за їх виконання. Діти вперше усвідомлюють те, що життя для них має ціль.

Молодший дошкільний вік – це період переходу від предметної діяльності до гри. Гра, малювання, конструювання, ліплення, аплікація почитають формуватися як самостійні види діяльності.

У цьому віці малята вже знають про призначення різноманітних предметів побуту, однак способами їх використання володіють недостатньо. Увагу дитини починають привертати нові предмети і явища, складні дії з ними, вона намагається експериментувати: уважно розглядає конструкцію машинки, подивляється до слідів, які залишає пензлик. Так починає розвиватись допитливість та інтерес до навколишнього світу – важливі показники розвитку.

Вік 3-4 років – сприятливий період для розвитку наочно-дійового мислення; діти в цьому віці – діячи! А не спостерігачи. Тому слід забезпечувати умови для їхньої різноманітної діяльності – обстеження, складання, випробування, конструювання, сортування, імітації тощо.

Дидактичні ігри, малювання, ліплення, аплікації, побутова праця, праця з елементами практичного експериментування в природі – важливі складові виховного процесу що сприяють розвитку сприйняття, наочно-дійового та наочно-образного мислення.

Для трирічної дитини особистість дорослого ще доволі значна. Тому на загальний психічний розвиток дитини краще впливають спільні дії батьків з дитиною. Необхідною умовою доброго самопочуття та розвитку маленької дитини в дитячому садку є довіра і приязність до вихователя.

У другому півріччі доцільно спонукати малюків до певної самостійності. Важливо вчасно помітити намагання дитини виконувати самостійно ті чи інші дії та підтримати позитивною оцінкою незалежно від результату. Ініціативні дії дитини, навіть якщо вони закінчуються невдачами, є свідками активності. Дитина, якій цікаво, яка відчуває певну свободу, швидше стає самостійною. Численні заборони, негативні оцінки, примушування для дітей цього віку психологічно недоцільні. Краще ті чи інші успіхи дитини порівнювати тільки з її власними минулими і майбутніми результатами ( Вчора ще не вмів, а сьогодні вже навчився), а не з результатами інших дітей.

З розширенням досвіду, досягненням успіхів у різних видах діяльності, переживанням позитивних та негативних оцінок з боку рідних та інших значимих дорослих у дитини формуються стійкі риси поведінки, почуття гордості (власної гідності) і сорому, особистісне ставлення до оточення – до дітей, дорослих, предметного світу, природи, до самого себе, певні потреби, мотиви діяльності. Це дає підстави називати дитину 4-го року життя особистістю, що росте, розвивається, ускладнюється, удосконалюється.

Новими утвореннями у психіці дітей є потяг до спілкування та сумісної діяльності з ровесниками, перехід від гри «поряд» до гри «разом». Виокремлення себе від оточуючих, порівняння себе в іншими людьми.

Вікові особливості дітей 5 року життя

У дітей середнього дошкільного віку розширюється спектр свідомих емоцій, вони проявляють емпатію, здатні зрозуміти почуття інших людей. В цей період закріплюються основні етичні поняття.

Активізується уява. Дитина опиняється в казковому, фантазійному світі. І ці фантазії іноді призводять до появи страхів, тож дитині особливо важливо в цей період відчувати батьківську підтримку і захист, зберігати з батьками довірливі відносини.

Зростає потреба у визнанні та дружбі з однолітками. Сюжетно-рольові ігри дітей стають складнішими, змістовнішими (гра в лікарів, магазин, водіїв, кухарів).

Діти стають справжніми «Чомусиками» і весь час задають питання, цікавляться усім навколишнім світом, ця природня активна допитливість пов’язана з розширенням дитячого кругозору. Тож дорослим прийдеться стати експертами в найрізноманітніших галузях. Та головне, аби батьки не відштовхували дитину, а навпаки, допомагали їй активно розвиватися і подорожувати світом (хай-бо і подумки) за допомогою книг, казок, картинок та розповідей.

Аби батькам було легше порозумітися з дитиною — рекомендується застосовувати почуття гумору. А також велику роль відіграє власний приклад дорослого, тому, якщо дорослі вводять якісь правила — то мають обов’язково і самі їх дотримуватися.

Діти п’ятого року життя прагнуть самостійності, заявляють про свої права і погляди на життя, намагаються встановити свої правила. І це нормально. Якщо можна сказати «так», — кажіть «так». Якщо можливі ліпші альтернативні варіанти — пропонуйте їх дитині. За необхідності відмови — обов’язково обґрунтуйте її. І пам’ятайте, заборон не має бути забагато. Бо заборони викликають супротив, недомовки, злість, почуття провини або образи, і викликають у дитини відчуття, що її не розуміють.

Формулюйте свої прохання позитивно, людський мозок схильний ігнорувати частку «не».

Якщо дитина помилилася, оцінюйте вчинок, а не особистість.

Підтримуйте ініціативу дитину і потяг до творчості, створюйте умови для дитячої самореалізації. Обов’язково хваліть дитину за її успіхи, за вироби, створені її власними руками, цікавтеся історіями та подіями, про які вона хоче вам розповісти, підбадьорюйте дитинку та будьте щедрі на добрі та ласкаві слова, теплі та ніжні обійми.

Вікові особливості дітей 6 року життя

В спілкуванні
виникає нова форма - внеситуативно-особистісне, коли дитина орієнтується на світ людей, освоює взаємозв'язку в соціальному світі, відчуває потребу всравненіі себе з іншими. Формується досить згуртоване дитяче суспільство, збільшуються інтенсивність і широта кола спілкування. Дитина стає болеесамостоятельним і незалежним від дорослих, у нього з'являються елементисамостоятельного уявлення про себе і своїх діях, він не приймає наверое оцінки дорослих. Самооцінка деталізується, дитина здатна грати сосверстнікамі і не сваритися.

В області пізнавального розвитку
сприйняття втрачає глобальний характер, стає більш диференційованим, виявляють увагу до ознак і окремим властивостям, завдяки слову з'являються узагальнюючі категорії. Пам'ять стає довільній і цілеспрямованої. Дитина уважний, зібраний. За допомогою мови дитина починає планувати і регулювати свої дії. Діти цього віку експериментують, намагаючись перетворювати предмети і явища, моделюють. З'являється словесно-логічне мишленіе.Форміруется образ світу, систематизуються знання про нього. Система знань включаетдве зони: зона перевіряються стабільних знань і зона здогадок і гіпотез. Дитина вчиться активно пізнавати світ. На даному етапі питання дітей - показник розвитку їх мислення.

Основні показники фізичного розвитку
Протікають менш узгоджено. Поліпшується рухливість, врівноваженість і стійкість нервових процесів, при цьому діти швидко виснажуються. Завершується процес формування грудної клітини, встановлюється грудної тип дихання, змінюється співвідношення розмірів голови і тулуба (наближається до дорослих показниками). Збільшується довжина верхніх і нижніх кінцівок, краще розвинені великі м'язи, слабо-зв'язкові відділи і дрібні м'язи (основа для деформації хребта).

Рухова активність більш цілеспрямована й осмислена. У рухах діти пізнають себе і своє тіло, вдосконалення раніше придбаних навичок. Швидкість і гнучкість представлені краще, ніж сила і витривалість.

Провідна діяльність

Провідною діяльністю як і раніше залишається ігра.Сюжети ігор ускладнюються, сама гра набуває творчий характер. Розвиваються режисерські ігри, ігри - фантазії і гри з правилами, діти охоче беруть участь в дидактичних іграх, організованих дорослим.

Мовлення

Мова стає незалежною від ситуації спілкування, зрозумілість сенсу тільки на основі використання мовних засобів. За допомогою мови діти цього віку намагаються залучати до себе увагу, встановлювати контакти, використовують мову для впливу і взаєморозуміння, як засіб фіксації знань, засіб пізнавальної активності, а також мова виступає як об'єкт пізнання. Вживають дієслова теперішнього і майбутнього часу. Активно освоюється діалог. Зароджується монолог.

Дитина 6-7 років повинна володіти формою короткого оповідання. Наявність інтересу до мови впливає на поповнення словника, освоєння граматичної структури мови, якісне вдосконалення (розуміння антонімів, багатозначних слів, порівняння, спільне та відмінне, словотвір), чистоту вимови. Засвоюються способи побудови речень.

Уміння інавички дитини 6-7 років
Виконує елементарні логічні операції: класифікація, співвідношення «частина-ціле», узагальнення; володіє узагальненими способами діяльності, здатний знаходити різні варіанти рішень однієї задачі, використовує символічні кошти пізнання світу, здатний планувати свої дії, враховує позицію іншої дитини, проявляє різноманітність пізнавальних інтересів. Усвідомлено ставиться до естетичного в світі, знайомий з безліччю літературних творів, може переказати казку, прочитати вірш, має досвід художньої діяльності. Виконує прості пісні, танці, відчуває образ.

Кiлькiсть переглядiв: 243

Коментарi

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Квітень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930